Šogad izstāžu ciklam “Jaunieguvumi Bauskas muzejā” izvēlētas mākslinieka Uģa Mežavilka karikatūras. Izstāde Bauskas muzejā būs skatāma visu oktobri

Uģis Mežavilks. Grafika. 1994. gads

2020. gadā Bauskas muzejs saņēma dāvinājumā mākslinieka Uģa Mežavilka (1929-1998) mākslas darbu kolekciju, kas šobrīd ir vislielākā viena autora kolekcija, kas glabājas muzejā un ir krājuma izcils papildinājums.

Saņemtajā kolekcijā ir 610 vienības – gleznas, studijas, akvareļi, grafikas, skices, šarži satīriskā žurnāla “Dadzis” un grāmatu ilustrācijas.

Uģis Mežavilks plašākai publikai pazīstams kā karikatūrists, bet viņa glezniecība zināma galvenokārt mākslas lietpratējiem.

Pagājušā gada vasarā Bauskas muzejs apmeklētājiem piedāvāja ekspozīciju, aicinot iepazīt Uģi Mežavilku kā gleznotāju, jo mākslinieka mūža lielā mīlestība ir bijusi glezniecība.

Savukārt šogad sniedzam nelielu ieskatu plašajā Uģa Mežavilka radīto karikatūru pasaulē.

Izstādē redzamās mākslinieka zīmētās karikatūras, humora un satīras žurnāla “Dadzis” ilustrācijas ir asprātīgs, reizēm pat nesaudzīgs sabiedrības tikumu atainojums, nu jau vairāk kā 25 gadu senā pagātnē, taču, šķiet, aktualitāti nav zaudējušas pat šobaltdien.

Mākslas izglītību Uģis Mežavilks guvis V. I. Surikova Maskavas mākslas vidusskolā (1943.-1950. gads). Šajā skolā līdztekus parastajiem skolas mācību priekšmetiem padziļināti tika mācīta zīmēšana, gleznošana un kompozīcija. Pēc tam seko studijas Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļā (1950.-1956. gads). Lai gan Uģim Mežavilkam bijusi iespēja palikt Mākslas akadēmijā kā zīmēšanas pasniedzējam, jaunais, talantīgais mākslinieks pēc akadēmijas beigšanas sāk strādāt humora un satīras žurnālā Dadzis, kurā strādājis gandrīz 40 gadus, līdz pat šā izdevuma likvidācijai 1995. gadā. Uģis Mežavilks ilustrējis grāmatas, daudz gleznojis plenērā.

Pateicamies mākslinieka meitai Rūtai Mežavilkai un ģimenei par kolekcijas nodošanu mūsu muzejam un sabiedrībai.