Bauska laikā un cilvēki Bauskā 20. gadsimtā

Bauskas muzeja krājuma lielāko daļu veido 19. gadsimta beigu un 20. gadsimta dažādu laika posmu priekšmeti, kas atklāj tolaik Bauskas sabiedrību veidojošās inteliģences, amatnieku, tirgotāju un citu pilsētnieku sadzīvi un iedzīves kopumu un raksturo šī laika perioda sabiedriskās, politiskās, saimnieciskās un kultūras norises.

Ekspozīcija veidota kā vēsturiska pastaiga pa senās Bauskas ielām un atspoguļo pilsētas vēsturi no 20. gadsimta sākuma līdz 70. – 80. gadiem.

Pastaiga sākas Bauskā 20. gadsimta sākumā. Ienākot Dreņģera veikalā, redzams, kāds tolaik, pirms 100 gadiem, bija šīs koloniālpreču un vīna tirgotavas piedāvājums. Dodoties tālāk uz Pļavenieka fotosalonu iespējams iepazīt 20. gadsimta sākuma fotomākslas noslēpumus.

Kā strādāja amatnieki un tirgotāji Bauskā 20. gadsimta 20.–30. gados, var uzzināt iegriežoties Baranovska kalēja darbnīcā, Gobiņa un Kreicberga skrodera darbnīcā un Jučiņa frizētavā. Grāmatu un sīku preču veikala piedāvājums veidots pēc kādreizējā Kārļa Vīksnes veikala analoga.

Politisko režīmu un militāro procesu ietekme un sekas vērojamas 1940. – 1980. gadu Bauskā. Nonākot pilsētā 1940. gados, redzams, kas tajā notika un kā dzīvoja pilsētnieki padomju varas laikā 1940.–1941. gadā, vācu laikā 1941.–1944. gadā un Otrā pasaules kara beigās, kad pilsēta tika pamatīgi izpostīta.

Pēckara fotogrāfijas ataino tās pārvērtības, kas skārušas Bausku un baušķeniekus vēlākajos gados. Iespēja ieskatīties čekista kabinetā atklāj, ka Bauskā 1940. gadu beigās un 1950. gadu sākumā bija koncentrēti lieli PSRS valsts drošības spēki, jo apkārtnē pēckara gados bija spēcīga nacionālās pretošanās kustība.

Savukārt tipiski iekārtotais padomju laika divu istabu dzīvoklis liecina par baušķenieku ikdienu pagājušā gadsimta 50. – 60. gados un 70. gados. Šeit, piemēram, ir iespēja uzzināt, kad Bauskā aizsākās televīzijas skatīšanās un kā darbojās pirmais TV aparāts.

Bauska 20. gs. sāk. E. Dreņģera veikals
Bauska 20. gs. 20.-30. gadi. Jučiņa frizētava