AKTUALITĀTESĪPAŠS PIEDĀVĀJUMSINFORMĀCIJA APMEKLĒTĀJIEMKONTAKTI
Augšpuse \ AKTUALITĀTES \


AKTUALITĀTES UN JAUNUMI

Saskaņā ar MK lēmumu kultūras jomā, atbilstoši sanitārajam protololam:
  • muzeja apmeklētājiem jāievēro 2 metru distance (izņēmums personas, kuras dzīvo vienā mājsaimniecībā);
  • muzejs nodrošina iespēju ievērot roku higiēnu;
  • muzeja apmeklētāju skaits vienlaicīgi nedrīkst pārsniegt 25;
  • muzejs drīkst neapkalpot personas ar elpceļu infekcijas slimības pazīmēm (klepus, elpas trūkums);
  • muzejs nesniedz pakalpojumus grupām (ekskursijas, izglītojošas programmas u.c.).
----------------------------------------------


No 2020. gada 19. jūnija līdz 30. augustam Bauskas muzejā būs skatāma TLMS “Bauska” tekstiliju un TLMS “Latgale” keramikas darbu izstāde “Atspulgi amatos”

Šī būs Zemgales un Latgales atkalsatikšanās Bauskā. Pagājušajā gadā aizsāktā sadarbība ar Daugavpils amatniekiem nu jau pāraugusi sirsnīgā draudzībā. Šogad Tautas lietišķās mākslas studijas “Bauska” tekstiliju izstāde veidota kopā ar Daugavpils keramiķu darbiem no Tautas lietišķās mākslas studijas “Latgale”.

Izstādē "Atspulgi amatos" būs apskatāmi rokdarbnieču un keramiķu darbi, kuros atspoguļojas seno amata prasmju pielietojums mūsdienās, veidojot interesantu tekstiliju un keramikas saspēli.

Atskatoties uz aizvadīto darba gadu Tautas lietišķās mākslas studijā “Bauska”, prieks redzēt studijas dalībnieču izaugsmi, darbos izmantojot arvien sarežģītākas tehnikas un radošumu. Šogad studija lepojas 46 dalībniecēm.

Podniecība ir viena no senākajām tautas mākslas izpausmēm. Latgalē to saglabā, un mūsdienu kultūrvidē podniecības tradīcijas attīsta vairākas keramiķu apvienības, tostarp arī Tautas lietišķās mākslas studija “Latgale”. Šogad studija atzīmē savu 40. pastāvēšanas gadadienu. Šo gadu laikā studijas dalībnieku sastāvs ir mainījies, tomēr mīlestība pret mālu un mākslu nav zudusi. Daugavpils Māla mākslas centrā ikdienā darbojas 11 Tautas lietišķās mākslas studijas “Latgale” keramiķi.

Izstādē būs apskatāmi arī Dobeles Amatu mājas organizētās “Krāsu skolas” nodarbībās tapušie darbi, kur dzijas un audumi tika krāsoti ar augu krāsvielām.
----------------------------------------------INESE LĪNE. TRAUSLAIS SPĒKS

No 2020. gada 10. jūnija līdz 2. augustam Bauskas muzejā būs skatāma mākslinieces Ineses Līnes porcelāna darbu izstāde "Trauslais spēks".

Inese Līne beigusi Latvijas Mākslas akadēmiju un ieguvusi maģistra grādu vizuāli plastiskajā mākslā.
Ir Latvijas Mākslinieku savienības un Latvijas Dizaineru savienības biedre.

Savu pieredzi, zināšanas un citas garīgās vērtības ikdienā dāvā audzēkņiem, strādājot Rīgas mākslas un mediju tehnikumā par mākslas priekšmetu pedagogu.

Aktīvi piedalās radošo darbu izstādēs, vietējos un starptautiskos simpozijos, konkursu izstādēs. Organizē personālizstādes.
Strādā ar dažādām keramikas masām, taču visvairāk saista porcelāns. Tas ir izsmalcināts materiāls ar savu raksturu, kas pieprasa milzīgu pacietību un profesionālās prasmes.

Patīk meklēt arvien jaunas formas, plastikas līnijas un iespējas realizēt idejas, kuras rodas vienkārši vērojot apkārt notiekošo dzīves plūdumu. Saista dažādu faktūru saspēle ar materiālu. Tiek uzstādīti uzdevumi un risināti iespējamā un sev raksturīgā veidā.
Par nosaukumu – tā kā darbs ar porcelānu ir mana personīgā dzīve, tad visā nopietnībā varu teikt, ka man ir attiecības ar šo materiālu. Un, kā jau attiecībās, mums iet visādi.
Darbu tēmas ir autores dvēseles pārdzīvojumu rezultāts. Kādā noteiktā laika sprīdī māksliniecei tas ir bijis aktuāli un svarīgi izpaust materiālā.
 
----------------------------------------------
 Uģis Mežavilks. Tirgussievas. 60-tie gadi. Bauskas muzeja kolekcija.


UĢIS MEŽAVILKS. GLEZNAS

Bauskas muzejā no 22. maija līdz 24. jūnijam būs skatāma mūsu novadnieka mākslinieka Uģa Mežavilka gleznu izstāde.

Muzejs, aizsākot izstāžu ciklu “Jaunākie jaunieguvumi”, apmeklētājiem piedāvā ekspozīciju, kas veltīta gleznotāja Uģa Mežavilka (1929-1998) daiļradei. Lai gan plašākai publikai mākslinieks pazīstams kā karikatūrists, Bauskas muzejs aicina iepazīt Uģi Mežavilku kā gleznotāju, jo mākslinieka mūža lielā mīlestība ir bijusi glezniecība.

U.Mežavilks dzimis Bauskas apriņķa Svitenes pagasta Mežavilkos. Ģimenes leģenda vēsta, ka Uģis esot rakstījis vēstuli Vilim Lācim, Latvijas padomju valdības vadītājam, lai lūgtu iespēju mācīties mākslas skolā. Vilis Lācis šo lūgumu uzklausījis un tā pirmo mākslas izglītību Uģis Mežavilks guvis V. I. Surikova Maskavas mākslas vidusskolā (1943.-1950. g.). Šajā skolā līdztekus parastajiem skolas mācību priekšmetiem padziļināti tika mācīta zīmēšana, gleznošana un kompozīcija. Pēc tam seko studijas Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļā (1950.—1956. g.).

Lai gan Uģim Mežavilkam bijusi iespēja palikt Mākslas akadēmijā kā zīmēšanas pasniedzējam, jaunais, talantīgais mākslinieks pēc akadēmijas beigšanas sāk strādāt humora un satīras žurnālā Dadzis, kur ilgstoši bijis žurnāla galvenā mākslinieka Egona Rusmaņa vietnieks. Ar Dadzi Uģis Mežavilks sadarbojas līdz pat šā izdevuma likvidācijai 1995. gadā.

Uģis Mežavilks ir ilustrējis arī grāmatas, īpaši laba sadarbība viņam veidojusies ar humoristu Andreju Skaili. Viņš daudz gleznojis plenērā, jo īpaši Vidzemes jūrmalā un Piebalgas pusē. Izstādēs piedalījies no 1957.gada. Latvijas Mākslinieku savienības biedrs no1959.gada.

2020. gada sākumā muzejs saņēma unikālu dāvinājumu – U. Mežavilka mākslas darbu kolekciju. Pateicamies mākslinieka meitai Rūtai Mežavilkai un ģimenei par kolekcijas nodošanu mūsu muzejam un sabiedrībai.
 
----------------------------------------------
 
IENĀC VIRTUĀLĀ EKSKURSIJĀ
BAUSKAS MUZEJĀ, TAUTAS LIETIŠĶĀS MĀKSLAS STUDIJĀ "BAUSKA" un V. PLŪDOŅA MUZEJĀ


http://www.latvia360.com/lv?search=#city:Bauska
----------------------------------------------
Bauska toreiz un tagad fotogrāfijās
 
Tolaik tā bija Lielā Baznīcas iela. Fotogrāfija tapusi 1944.gada augustā, vai septembra sākumā pēc Sarkanās armijas aviācijas uzlidojumiem un artilērijas apšaudēm. Paradoksāli, bet padomju okupācijas periodā šai ielai bija piešķirts Sarkanarmijas vārds...
Par atsevišķām mājām: labajā pusē nedaudz redzama Plūdoņa ielas 18 nama gala siena. Šis nams pirms kara piederēja Basei Joffei. Tālāk redzama tag. Baznīcas ielas 6 nama gals. Tas piederēja Bertai Krauklei. Kreisajā pusē pilnīgi sagrauta Plūdoņa ielas 20. māja, kas piederēja Benjamiņam Hercenbergam, tālāk vēl nesagrauts Almai Gertnerei piederošais nams, bet vēl tālāk, aiz kastaņkoka, redzams Alberta Jātnieka nams, kurš ir saglabājies vēl mūsdienās - tag. Baznīcas iela 5.Tā pati vieta 2020.gada aprīļa sākumā. 
Bauska toreiz un tagad fotogrāfijās

 
Bauskas pilsētas valdes nams Pils (tagad - Plūdoņa) ielas un Mazās Baznīcas (tagad - Strautnieku) ielas stūrī. 1930.gadi.
Šajā namā uz Bauskas pilsētas domes sēdēm sanāca ievēlētie deputāti gan Krievijas impērijas, gan neatkarīgās Latvijas Republikas laikā. Ikdienā šeit strādāja pilsētas valde (administrācija). Šo namu sagrāva Sarkanās armijas aviācijas uzlidojumā 1944.gada septembra sākumā. Pēc kara šī nama drupas tika aizvāktas, pagrabi aizbērti un nolīdzināti.Plūdoņa un Strautnieku ielas stūris, kur kādreiz atradās pilsētas valdes nams. 2020.gada 26.marts.Bauska toreiz un tagad fotogrāfijās

 
Mērnieks ar teodolītu darbā Sv. Gara baznīcas dārzā. Priekšplānā ieejas vārtiņi un žoga fragmenti.
1933. gada pavasaris.Bauskas Sv. Gara baznīcas dārzs 2020. gada pavasaris.
 
----------------------------------------------
 IZCILAS PERSONĪBAS BAUSKĀ

Paulis Žibeiks (1910-2006)

 
Teoloģijas doktors, profesors, prāvests Paulis Žibeiks (pilnā vārdā Paulis Teodors Jēkabs Žibeiks 1910-2006) Bauskas Sv. Gara evaņģēliski luteriskajā draudzē kalpojis sešdesmit divus gadus un ir nozīmīga persona Bauskas vēsturē un Latvijas akadēmiskajā vidē. 1991. gadā Paulim Žibeikam piešķirts LU Goda doktora grāds, 1992. gadā teoloģijas doktora grāds. 2003. gadā P. Žibeika nopelni tika novērtēti ar LELB Goda prāvesta titulu. Profesora vārdā nosaukta auditorija Lutera akadēmijā.

P. Žibeiks visu mūžu dzīvojis Bauskā, kādreizējā sava tēva brāļa Bauskas skolotāja Jāņa Žibeika un viņa sievas rokdarbu skolotājas un šūšanas piederumu veikala īpašnieces Otīlijas Žibeikas mājā.
2017. gadā Bauskas muzejs saņēma dāvinājumā Pauļa Žibeika personīgo arhīvu un citus ar viņa profesionālo darbību un iedzīvi saistītus priekšmetus.

2019. gadā Bauskas muzejs, piedaloties Zemgales plānošanas reģiona izsludinātajā Zemgales kultūras programmas 2019 projektu konkursā, saņēma finansiālu atbalstu unikāla 18. gs. spēļu galdiņa restaurācijai, kas piederējis Paulim Žibeikam. Šāda veida spēļu galds Queen Anne (Anglija, autors nezināms), datēts  18. gadsimta otrā pusē,  stila formās,  dažādām funkcijām transformējama mēbele,  ir  nozīmīgs un sarežģīts mēbeļu mākslas paraugs  un Latvijas muzejos nav saglabājies. Tas  ir ļoti rets un unikāls ieguvums pat Eiropas kultūrvēstures mērogā. Galdiņš izgatavots no sarkankoka un bērza masīvkoka, sarkankoka nažfiniera, melnkoka, kaula un  misiņa furnitūras. Restaurācija veikta Bauskas restaurācijas uzņēmumā SIA ”Intarsija”.

Bauskas muzejs turpina Pauļa Žibeika un Žibeiku dzimtas atstātā mantojuma izpēti un lietisko priekšmetu restaurāciju .

18. gs. spēļu galdiņa stāsts

----------------------------------------------

   Nominācijā «Restaurācija»
Bauskas muzeja atjaunotā ēka ieguva trešo vietu 


     Jau 21.gadu  šogad notika Latvijas būvniecības nozares 20 sabiedrisko organizāciju organizēta  skate «Gada labākā būve Latvijā 2018».  Tās mērķis ir veicināt būvniecības procesa kvalitāti, nosakot un popularizējot labākās būves un labās prakses piemērus būvniecības procesā Latvijā un ārzemēs 2018.gadā, veicināt profesionālo izaugsmi un darba kvalitāti nozarē, izteikt atzinību un motivēt nozares pārstāvjus profesionāliem izaicinājumiem, akcentējot būvniecības procesa galarezultātu – būvi.
     Pavisam konkursā bija pieteikti 80 objekti un paziņoti konkursa «Gada labākā būve Latvijā 2018» uzvarētāji 10 nominācijās.
    Lepojamies!
----------------------------------------------
                             DĀVINĀJUMS MUZEJAM NO KANĀDAS
Bauskas muzejs jūnija mēnesī saņēma dāvinājumā no Kanādā dzīvojošās Arnolda Nulīša krustmeitas - Gundegas Vilks (dzimusi Smilga),  trīs Arnolda Nulīša gleznas: “Lasītāja”, "Vētra", “Kad zeme dus”.
Gundega Vilks, cēlusies no Rudlapu dzimtas un bija saglabājusi šīs gleznas.
Jēkabs Rudlapa strādāja par skolotāju Codes pagastā 45 gadus un mācīja arī Arnoldu Nulīti. Skolotājs dzīvojis kaimiņos Arnolda vecākiem Krūklāju mājās. Jauneklis tur bieži ciemojies un apspriedis dažādas “pasaules” un mākslas lietas. Arnolda mājās visi strādājuši lauku darbus un nevienam nebijis pa prātam viņa iestāšanās Mākslas Akadēmijā un „dīkdienība”.
 Krūklāju meita 1936.gadā apprecējās ar Krišu Smilgu un viņu pirmā meita Gundega kļuva par Arnolda krustmeitu. Smilgu ģimeni viņš uzskatījis par saviem vienīgajiem radiem Kanādā.
Arī Bauskas 1.vidusskolai dāvinātās gleznas, ko 2003.gadā atveda Brūmeļu Andrejs, nāk no Smilgu dzimtas Kanādā.     

                                                                                                                                                                                                                                                                                                          
----------------------------------------------

Cienījamie muzeja apmeklētāji!

Mēs vēlamies, lai par norisēm muzejā uzzina sabiedrība, tāpēc muzeja pasākumos var tikt veikta foto un video fiksācija, kas vēlāk atspoguļojas interneta sociālajās vietnēs. Ja nevēlaties, ka tiekat fotografēts/filmēts, lūdzam informēt fotogrāfu vai muzeja darbiniekus.
 

----------------------------------------------
Muzeja plašākai  pieejamībai  piedāvājam QR kodu mobilajai aplikācijai
----------------------------------------------


Uz augšu Atpakaļ
 
 

izstrādāts: evolution.lv


Valsts Kultūrkapitāla Fonds

ML apskatīta: 92407

Pēdējās izmaiņas: 2020-06-18

Google